KONCEPCJA PRACY
Przedszkole Miejskie Nr 37 w Olsztynie
- Misja przedszkola
Przedszkole pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Wspomaga wszechstronny rozwój dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Tworzy bezpieczne warunki do wspólnej zabawy i nauki.
Promuje dbanie o zdrowie i zachowania przyjazne przyrodzie, buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, rozwija kompetencje społeczne, a także uczy odróżniania dobra od zła. Pełni również funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze wobec rodziców. Celem edukacji przedszkolnej jest osiągnięcie przez dziecko stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Nasze hasło to: „ Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.( Jan Paweł II)
„ Większości tego wszystkiego, co jest mi potrzebne, aby wiedzieć jak żyć, co robić i jak się zachowywać nauczyłem się w przedszkolu. Mądrości życiowej nie znalazłem na szczytach uniwersytetu, lecz w piaskownicy.”
- Wizja Przedszkola
- ORGANIZACJA ORAZ ZASOBY RZECZOWE I OSOBOWE PRZEDSZKOLA
Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie zatrudnia kadrę pedagogiczną mającą wysokie kwalifikacje pedagogiczne, a także kwalifikacje specjalistyczne-logopeda. W celu tworzenia nowych perspektyw rozwoju oraz kreatywnego rozwiązywania pojawiających się problemów powołano zespoły zadaniowe ds.: wychowania, edukacji, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i ewaluacji. Kadra tworzy życzliwą i rzeczową atmosferę współdziałania. Systematycznie doskonali organizację i przebieg procesów wspomagania oraz edukacji dzieci. Dyrektor motywuje nauczycieli do pracy na wysokim poziomie poprzez inicjowanie nowych programów i projektów podnoszących kwalifikacje, kompetencje, stwarzanie okazji do rozwoju osobowego nauczycieli, uruchomienie procedury oceniania i nagradzania.
Pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie przedszkola, w tym środki dydaktyczne, pozwalają na realizację przyjętych programów. Teren przedszkolny sprzyja wszechstronnym zabawom na powietrzu oraz prowadzeniu obserwacji przyrodniczych.
- ISTOTA PROCESÓW ZACHODZĄCYCH W PRZEDSZKOLU I ICH EFEKTY
Nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Proces wspomagania rozwoju i edukacji dziecka zmierza do osiągnięcia przez nie gotowości do podjęcia nauki w szkole. Przedszkole bada tę gotowość i w zależności od wyników badania prowadzi zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także umożliwia rozwój zainteresowań i talentów dzieci.
Nasze zasady są następujące:
- Zaspokajamy potrzeby dziecka.
- Organizujemy przestrzeń do wszechstronnej aktywności dzieci.
- Indywidualizujemy oddziaływania w zależności od potrzeb i możliwości dziecka.
- Organizujemy środowisko umożliwiające dzieciom nabywanie kompetencji społecznych , proekologicznych i prozdrowotnych.
- Integrujemy proces wychowania i edukacji.
- Budujemy poczucie przynależności do narodu, szacunek do tradycji i dzieł naszych przodków.
Przedszkole respektuje zasady zrównoważonego rozwoju w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Propaguje dbałość o zdrowie oraz zachowania przyjazne przyrodzie. Dzieci wdrażane są do troski o własne zdrowie i aktywności ruchowej oraz poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, uczą się ją rozumieć, kochać i szanować, a także korzystać z jej zasobów dla własnego zdrowia i zaspokojenia potrzeb. Przedszkole rozwija kompetencje społeczne dzieci, uczy współdziałania w zespole, prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na wartościach. Dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Katalog wartości obejmuje: dobro, piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, troskę o słabszych, potrzebujących pomocy, szacunek, dbałość o zdrowie, przyrodę i ojczyznę jej tradycje i kulturę. Kadra pedagogiczna kształtuje tożsamość narodową i regionalną wychowanków, a także poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej.
Organizowane są wycieczki w najbliższe środowisko wokół przedszkola, a także w ciekawe zakątki naszego regionu. Ponadto placówka rozwija zainteresowania i uzdolnienia dzieci, doskonali kompetencje poznawcze wychowanków. Oferuje zajęcia dodatkowe zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami dzieci oraz rodziców.
- KATALOG METOD STOSOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Stosowane metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych.
Są to metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego:
- Metody czynne:
- metoda samodzielnych doświadczeń,
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
- metoda ćwiczeń utrwalających.
- Metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz,
- osobisty przykład nauczyciela,
- udostępnianie sztuki/dzieła plastyczne, przestawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne.
- Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadania,
- zagadki,
- objaśnienia i instrukcje,
- sposoby społecznego porozumiewania się,
- metody żywego słowa.
Ponadto codzienną praktykę pedagogiczną wzbogacono o nowatorskie toki metodyczne:
- metodę projektu,
- twórcze metody aktywności ruchowej: Orffa, Labana, Kniessów,
- Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz,
- Metoda ruchu rozwijającego- Weroniki Sherborne
- metodykę nauczania matematyki wg E. Gruszczk-Kolczyńskiej, E. Zielińskiej,
- elementy pedagogiki Waldorfskiej
- metody aktywizujące,
– metody badawcze.
- WSPÓŁDZIAŁANIE ZE ŚRODOWISKIEM I RODZICAMI
Przedszkole systematycznie współdziała z rodzicami. Wśród form takiego współdziałania są m.in. uroczystości: ogólno przedszkolne ( Dożynki, 11 Listopada, Dzień Rodziny – przedszkolna majówka ) wewnątrzgrupowe( Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, zajęcia warsztatowe, informacyjne, zajęcia otwarte). Rodzice mogą obserwować swoje maluchy w działaniu i włączać się w różne aktywności. Ponadto współdecydują w sprawach przedszkola i wyrażają swoją opinię na temat jego pracy. Mają wpływ na koncepcję pracy placówki, ofertę zajęć dodatkowych oraz organizację ważnych wydarzeń przedszkolnych. Przedszkole zapewnia częste kontakty między przedszkolem a domem. Nauczyciele wspierają rodziców w wychowywaniu dzieci oraz troszczą się o skuteczny przepływ informacji. Sprzyja to ujednoliceniu procesu wychowania i edukacji dzieci. W miarę potrzeb na terenie placówki organizowane są spotkania ze specjalistami ( Lekarz, psycholog, logopeda, pedagog, dietetyk).Wsparcie, życzliwość i akceptacja rodziców ułatwiają podejmowanie konstruktywnych działań na rzecz jakości pracy przedszkola. Przedszkole włącza się także w różnorodne inicjatywy na rzecz środowiska, uwzględniając jego potrzeby i możliwości. Dzieci biorą czynny udział w akcjach charytatywnych ( Góra grosza , zbieranie nakrętek , akcja – „Pluszowe misie ratują życie). Do stałych tradycji należą działania będące przejawem troski o środowisko naturalne, takie jak akcja „Sprzątanie świata” , selektywna zbiórka odpadów Jestem OK- segreguje, udział w programach i projektach o charakterze proekologicznym i prozdrowotnym ( Zielona Flaga, Autochodzik, Chcę być zdrowy, Czyste powietrze wokół nas)
- PRZEDSZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW
- Wychowanie przedszkolne – autor programu Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała, tytuł programu „Zanim będę uczniem”, numer dopuszczenia PWP1/2009, realizacja – wszyscy nauczyciele, oddział – wszystkie
- Religia – autor programu J.Szept, D.Jackowiak, tytuł programu „Jesteśmy dziećmi Boga”, numer dopuszczenia AZ-0-03/1, realizacja – Agnieszka Marcinkiewicz, oddział – wszystkie
- Logopedia – autor programu Aleksandra Kamińska, tutuł programu „Program pracy logopedycznej”, numer dopuszczenia PWP1/12, realizacja – Aleksandra Kamińska, oddział V.
- Wychowanie przedszkolne – autor programu Irena Broda, tytuł programu „Od przedszkolaka do pierwszaka”, numer dopuszczenia PWP5, realizacja -J.Hasiuk, M.Iwanowska, oddział V
- Wychowanie przedszkolne – autor programu Beata Szurowska, tytuł programu „Kraina przedszkolak Roczne przygotowanie przedszkolne”, oddział IV, V
- Wychowanie w przedszkolu – autor programu A. Urbańska, A.Gula, K.Witkowska, tytuł programu „Kuferek tajemnic”, numer dopuszczenia PWP5, realizacja – M.Iwanowska, A.J. Hasiuk, M.Nichczyńska, D.Góźdź, oddział IV, V
- Wychowanie przedszkolne – autor programu E.Gruszczyk-Kolczyńska, a.Ewa Zielińska, tytuł programu dziecięca matematyka, numer dopuszczenia PWP3/12, realizacja wszyscy nauczyciele, oddział – wszystkie.
ZESTAW PROGRAMÓW WSPOMAGAJĄCYCH
- „Nasz region – program edukacji regionalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym”, autor B. Drzewicka, B. Giszcz, B. Kusik, D. Podhorodecka, B. Pruszyńska, nr dopuszczenia PM.37-1/2010
- „Program adaptacji dzieci trzyletnich”, autor B.Pruszyńska, nr dopuszczenia PM.37-2/2010
- „Program do pracy indywidualnej”, autor D.Piórkowska, B.Bartwicka, D.Góźdź, nr dopuszczenia PM.37-3/2010
- „Korowody i zabawy paluszkowe”, autor D.Podhorodecka, nr dopuszczenia PM.37-4/2010
- „Program terapii pedagogicznej”, autor M.Iwanowska, numer dopuszczenia PMP6
- „Autochodzik”, autor WORD, nr dopuszczenia PMP7
- Innowacja –„Ogród i jego zakątki szczególnym miejscem w edukacji dzieci”, autor – D.Podhorodecka, nr dopuszczenia PMP8
- INNOWACJA PEDAGOGICZNA
- „Ogród przedszkolny miejscem stymulacji wszechstronnego rozwoju dziecka”
- „Ogród przedszkolny szczególnym miejscem w edukacji dzieci”
- TRADYCJE PRZEDSZKOLNE
Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę.
Placówka ma swoje , logo oraz kalendarz imprez i wydarzeń:
- Dożynki
- Pasowanie na przedszkolaka,
- Kolorowe dni w przedszkolu
- Święto 11 Listopada
- Mikołajki
- Jasełka,
- Bal karnawałowy,
- Dzień z Babcią i Dziadkiem,
- Powitanie wiosny
- Spotkanie Wielkanocne
- Dzień Rodziny,
- Dzień Dziecka
- Pożegnanie starszaków
- Wycieczki do ciekawych miejsc w pobliżu Olsztyna.
Przedszkole promuje swoją działalność na stronie internetowej .
- SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent Przedszkola:
- jest dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych,
- ma dobrze rozwinięte procesy poznawcze,
- potrafi współdziałać w zespole,
- jest zainteresowany nauką i literaturą,
- jest samodzielny,
- jest aktywny w podejmowaniu działań,
- lubi działania twórcze,
- jest wrażliwy estetycznie,
- akceptuje zdrowy styl życia,
- ma bogatą wiedzę o środowisku przyrodniczym,
- cechuje się gotowością do działania na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego,
- czuje się Polakiem.
KIERUNKI DZIAŁANIA (PRIORYTETY) NA LATA 2015/2016–2016/2017:2017/2018
- Dokończenie, modernizacja, wyposażenie Zielonej Wiaty Edukacyjnej
- Kontynuacja realizacji programów i projektów z zakresu promocji zdrowia i ekologii.( „ Zielona Flaga”, „ Chcę być zdrowy” programów edukacyjnych „Autochodzik”),
- Podjęcie działań mających na celu powtórne uzyskanie Certyfikatu Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty – Szkoła Promująca Zdrowie , Szkoła Przyjazna Środowisku, Geocertyfikat.
- Doskonalenie umiejętności tworzenia, realizacji, pozyskiwania środków na realizację programów, projektów z zakresy ekologii i promocji zdrowia.
- Doskonalenie procesów wspomagania i edukacji dzieci, w tym poszerzenie nowatorstwa pedagogicznego w przedszkolu.
- Doskonalenie umiejętności ewaluacyjnych, planowania pracy.
- Doskonalenie metod i form współpracy ze środowiskiem i rodzicami.
- Współpraca z placówkami z zakresu ekologii i promocji zdrowia- tworzenie wspólnych projektów.
- Wszechstronne wykorzystanie ogrodu przedszkolnego jako miejsca pracy, zabawy, działań edukacyjnych, badawczych, artystycznych, integracyjnych, rekreacyjno- sportowych i innych.
- Stałe polepszanie warunków lokalowych, oraz wzrost bazy dydaktycznej.
- Poszerzenie oferty metod twórczych.
- Włączanie rodziców, środowiska lokalnego w gromadzeniu materiałów, akcesoriów do zabaw twórczych(bazar rozmaitości)
- Poszerzenie oferty zajęć na świeżym powietrzu.